I går var jag riktigt produktiv med flyttningsbestyr och liknande! Jag har flyttat både el (vilket var autoklart) och telefon (kostade ”bara” 450 kronor om man gjorde det på nätet
), men jag har även försökt få någon ordning på när de som ska flytta in här vill få tillgång till lägenheten. Med tanke på att alla både flyttar in och ut ungefär samtidigt så kan varje extra dag vara guld värd. Men nu skulle jag försöka få tag på en kommunalanställd efter hennes möte som skulle ta slut 15:20…ehehehehe säger jag bara.
Förutom allt det, och något mer tror jag…kommer inte ihåg, så har jag beställt bredband. So long, Kommunistcera! Jag valde Bredbandsbolaget där jag får upp till 10 eller 24 Mbit/s, jämfört med 1Mbit/s (hade blivit två i sommar någon gång) hos Bostadens inavlade dotterbolag. Priset blir aningen högre, 399 kronor per månad istället för 315, men den smällen tar jag gärna.
Eftersom de har en kampanj nu fram till dem femtonde så slipper jag dessutom startavgiften på 495 pix, plus att jag får något säkerhetstjafs i ett år. Men jag tycker det är lättare att räkna i kronor än virus jag skyddas mot.
I förrgår kikade jag förresten på lägenheten! Den var ljus och fin, och jag tror att jag kan trivas där. Jag återkommer vid senare tillfälle då jag har haft chans att ta kort och sådär.
Hockeymatchen i lördags blev som väntat en ganska avslagen historia, men arrangemanget runt omkring var maffigt! Sasja kom in på ett bilflak och åkte runt isen till publikens jubel. Sedan var det en massa annat också innan matchstart. Bland annat så skickades hans tröjnummer (på en snygg banner!) upp i taket och gör numer sällskap med Tore Ökvists #27 och SM-guldet från 1987.
I Lettlands mål fanns kultige Arturs Irbe, som i denna högteknologiska tidsålder fortfarande spelar (i NHL dessutom) med en gammal Jofa-hjälm och en plockhandske som ser ut att vara från tiden då det stod CCCP på vissa hockeytröjor.
Här kommer en bild på honom då han skriver autografer efter matchen (kolla traven med hockeykort i handen!) och en på jättehyllningen till Sasja!


Inlägg (RSS)
Jaay! Det var mig en bunt hockeykort!
Åhh vad skönt att slippa eländiga kommunicera! Vad säger man, Grattis??!!
Hoppas det där med datumet ordnade sig. Har lite tajt med cash just nu o var lite trött så jag orkade inte svara på SMS: et i natt, ringer senare… *vinka*