Jag hade lovat besökarna från Tyskland, alltså min faster och mina kusiner (inklusive respektive, familjer, vänner, medlemmar i bouleföreningen och alla andra) att skicka bilderna som jag tog då vi träffades i Dalarna. Igår hade jag allting klart och cyklade iväg för att posta breven. Då jag kom till Ålidhems centrum hade postavdelningen där stängt tjugo minuter innan jag kom dit. Surt.
Att cykla tillbaka kändes inte som ett alternativ. Inte heller att cykla tillbaka förbi området där jag bor och sedan vidare. Så jag bestämde mig för att fortsätta i samma riktning som tidigare och cyklade till postterminalen vid flyget. Att skicka breven gick smidigt och sedan fick jag en liten motionstur till då jag cyklade hem.
Idag har jag lagt upp ett fotogalleri från Dalarna. I ett tidigare inlägg fanns det ju länkat till en del bilder, men nu är det den stora enchiladan med massvis av foton. Kändes som en miljon när jag höll på att fixa med dem.
Nu återstår ”bara” att sortera vidare för att skapa farmors efterskottspresent. Puh!
Jag har även provat på något nytt i fotosammanhang, nämligen att framkalla digitalt tagna bilder. ProPrint, som finns här i stan, har fått bra kritik så jag tänkte att de måste vara ett bra ställe att prova. Jag valde ut 15 bilder (men beställde flera kopior av vissa, så det blev 38 sammanlagt) och skickade in dem via ProPrints sida. Detta var några minuter efter midnatt. Då jag vaknade och kollade mailen så hade jag fått meddelande från dem just innan nio att bilderna var klara.
Det är ganska snabbt ändå tycker jag, just under nio timmar. Nu ser jag att de inte öppnar förrän tio, så bilderna var klara på minustid!
Pappa och jag åkte med hans rymliga bil och slängde saker på Gimonäs återvinning. Sedan körde vi till stan där jag hämtade ut bilderna. 3:25 per bild kostar det, så mina 38 blev 124 kronor efter öresavrundning och allt. Bra blev de också! Man skulle kunna tro att de är tagna av en riktig fotograf.
Enligt deras prislista så kostar det 119 kronor att framkalla 36 bilder, filmrulle alltså, på 48 timmar. Och då vet man inte hur bilderna blir förrän man har betalat. Så framkallning av digitala bilder är inte speciellt dyrt ändå, tycker jag.
Jag tog med kameran till ishallen då jag och Kenneth var och kollade på Björklövens första träning. Tyvärr så var inte allt lyse på, så detta tillsammans med det faktum att jag zommade in mycket gjorde att många bilder ser ut som om man har fått en tackling i huvudet. Självklart blir det bättre om man förminskar och skärper dem och så vidare, men sådär jättebäst blev det inte.
Inlägg (RSS)
Vad bra att du fick iväg bilderna, trots att det var stängt på första stället. Hoppas ligan därnere tycker att bilderna var fina.