Nu har jag suttit och redigerat…en massa…bilder från resan till Stockholm som jag och pappa gjorde måndag till onsdag. Huvudsyftet med den var farfars begravning på tisdag, men det var roligt att få träffa en del släktingar och andra ansikten också. Farmor verkade riktigt nöjd med alla arrangemang och hur det gick med begravningen, vilket känns som det viktigaste i slutändan. Därmed inte sagt att jag klagar på något, för ceremonin var fin och prästen lugn och tydlig.
Många bilder är på en liten kille som dreglar mycket och säger ”Oou oooooouuu ou oou oooouuuu” – fast på tyska – och det är mitt allra nyaste kusinbarn Matti. Tidigare har jag visat bilder från Tyskland som jag fick av min kusin Lena och hennes man Hinnerk, men nu har jag alltså en bunt egna som jag stolt presenterar.
På en av bilderna sitter jag och håller i honom då han tittar på sin allra första period ishockey, och han höll sig lugn ungefär halvvägs genom den. Sen började han bli orolig och levde om, så jag ”ställde honom” i mitt knä (höll honom eftersom benen inte riktigt orkar med kroppsvikten
) och då blev han tyst…och vred huvudet mot TV:n igen. Jag kom på att han trivs bäst på ståplats redan nu. Verkar lovande för framtiden!
Här är vi dagen efter matchen. Vi ser glada ut eftersom Frölunda vann.

Inlägg (RSS)
Många fina bilder där från resan, speciellt bilderna på den lille och du. Gillar bilden med barnhanden som håller i fingret. *tummen upp* Vad lika alla buketterna var varandra.