Jag kikade lite på CyberPhotos sida – mitt favorittillhåll då det gäller inköp av kameror, mobiltelefoner, mp3-spelare, batteriladdare…och så vidare.
Hur som helst så kom jag att undra vad minneskort kostar nuförtiden. De jag har köpte jag med respektive kamera och jag har inte känt något större behov av att byta upp mig. Jag loggade in och kollade mina gamla ordrar (min första var till min första Canon 4/11 2004
) för att se vilka minneskort jag har. Att plocka fram kamerorna och sen ta ut minneskorten är alldeles för jobbigt.
- CompactFlash-kortet på 1GB och 60x hastighet har sjunkit från 934 kr i slutet av november 2005 till 239 kr nu.
- Secure Digital-kortet på 512MB kostade 616 kr då jag köpte första kameran men det finns inte ens längre att beställa. För samma pengar kan jag nu nästan inhandla ett som är åtta gånger större och får då dessutom med en kortläsare.
Jag har ingen poäng med allt detta förutom att det är skönt att konstatera att teknikens framsteg pressar priserna…eller att man blir ledsen över att andrahandsvärdet är kasst.
Inlägg (RSS)
Detta inlägg fick mig att börja rota i gamla pärmar – och efter inte alltför mycket letande (ibland har jag skrämmande ordning på saker och ting) hittade jag NetOnNet-fakturan från 25 februari 2004…bara lite mer än tre år sedan…där det klart som korvspad gick att utläsa att jag betalat 1390:- plus frakt för min 128mb-MP3 spelare!
Just den modellen jag beställde (en Jens Of Sweden) finns inte längre att beställa – det verkar överhuvudtaget vara sparsmakat med MP3′er som bara har 128mb…men en fanns i alla fall att beställa på NetOnNet, och den kostar 249:-.
För de 1390:- jag betalade 2004 kan man på samma sajt idag exempelvis få två stycken Packard Bell FunKey, som med sina 2gb styck lite hafsigt beräknat har lika mycket minne som 32 av mina Jens Of Sweden-spelare.
Som du skrev, kul att tekniken pressar priserna – men synd att ens dyrköpta prylar knappt är värda en burk bönor idag.
Priserna har verkligen pressats ned av den digitala utveckling som finns idag. På gott och ont. Jag minns att min gamla ”dunderdator” kostade runt 30 000 i nyköppris… att jämföra med den nya som kostade 6000, i runda slängar…
[...] Som jag tidigare konstaterat sjunker priserna på elektronik och minneskortet på 2 GB som jag nu köpte kostade 362 kr, att jämföra med 934 kr för 1 GB då jag skaffade kameran. [...]