Precis som i fjol åkte (cyklade/sprang den här gången) jag och Milton till Nydalasjön för att äta middag med Micke och Inger. Tidigare på dagen hade regnet öst ner så det såg inte ljust ut (zing!) men på eftermiddagen försvann molnen snabbt och solen sken hela kvällen.
Det fanns tillräckligt med mat för att alla skulle äta sig mätta…och lite till. Vi hade lite problem med en av engångsgrillarna som inte ville få upp värmen ordentligt, men tack vare timmar framför MacGyver och Survivorman löste vi det på ett eminent sätt.
- Inget fel på vädret!
- Förrådet närmast, matsalen borta till vänster med köket till höger.
- Milton tyckte det var lagom kul att ligga en bit bort. Han fick lite att äta till slut och har majsbajsat idag precis som för ett år sen.
- Delar av maten som serverades.
- Supergrillen som vi snabbt slängde ihop.
- Mat i paketform! Recept av Karin på jobbet - potatis, purjolök, morötter och kycklingfilé med crème fraiche, salt och vitlök ovanpå.
- Efterrätten, som var lite svårtillagad men god! Det är löjligt att vänta på glöd då man lagar mat så tiderna stämmer inte riktigt.
- Varmt blev det i alla fall!
- Vissa är bara glada då de är ensamma på fotot, andra tycker det är roligast då man är två.












Inlägg (RSS)
Schyssta bilder!
Länkar nog hellre till din blogg än att pillra med de futtiga mobilkamerabilderna jag tog…men vi får väl se.
[...] med min mobilkamera. Betydligt fler - och betydligt bättre - bilder finns att hitta på Dannes sida. [...]