CyberPhoto fyller 15 år och hade under sista veckan i september en kampanj där man bland annat kunde köpa saker på avbetalning. Det är något som jag aldrig brukar göra men nu slog jag till för en gångs skull. Man betalar under 15 månader och inga avgifter tillkommer, så det är samma pris som om man köpt grejorna direkt.

Det blev ett par objektiv:

Än så länge har jag inte hunnit fotografera så mycket med dem, men första intrycket är att båda kommer att göra mig nöjd. Samyanget ger galna bilder och Sigmat känns gediget och är klart större än något annat objektiv jag äger.

Milton sov över på Västerslätt och då jag hämtade honom hade jag fisheyeobjektivet på kameran. :)

FisheyeFisheye

FisheyeFisheye

Fisheye

Ikväll hade jag med Sigmat för att försöka ta lite stjärnbilder, men molnen förstörde de planerna, fast vi mötte den här lille killen(?) som inte var så pigg på att träffa Milton, så jag tog några bilder och sen gick vi. :)

Rädd